دوشنبه ٠٣ آبان ١٣٩٥

اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
اخبار > مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرمانشاه افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرمانشاه افتتاح شد

مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرمانشاه با تشکیل اولین جلسه، باحضور اعضا شورا، شهردار و جمعی از روسای دانشگاه ها،  آغاز بکار کرد.

در این نشست  مهندس مازیار رضایی عضو شورای شهرکرمانشاه و رییس این مرکز درخصوص تاریخچه راه اندازی مرکز پژوهش ها گفت: مرکز پژوهش ها درکشور ما برای اولین بار در سال 1372 به دنبال نیاز در پیگیری و پژوهش برروی مصوبات، در مجلس شورای اسلامی به عنوان یک بازوی  علمی- تحقیقاتی آغاز به کار کرد.

مهندس رضایی ادامه داد: به دنبال مشاهده اثرات مثبت این نهاد، تصمیم گرفته شد که چنین مرکزی درکنار شورای اسلامی شهرها هم راه اندازی شود.

وی افزود: این مرکز برای اولین بار در شورای اسلامی شهر مشهد آغاز به کارکرد و به دنبال آن درسال 1386 اساسنامه و مراحل اولیه تشکیل این مرکز در شورای اسلامی شهرکرمانشاه تصویب شد که به دلیل انحلال دوره قبلی شورای اسلامی شهر کرمانشاه افتتاح آن تا امروز به تاخیر افتاد.

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرمانشاه با اعلام اینکه هیات امنای این مرکز 9 عضو دارد، تصریح کرد: از این 9 عضو سه نفر عضو شورای شهر و شش نفر دیگر از روسای دانشگاه های شهر کرمانشاه هستند. وی ادامه داد: هیات امنا، ریاست مرکز را به مدت یک دوره شورا انتخاب  می کند.

مهندس رضایی با تاکید براینکه این مرکز وظایف مهمی دارد، برخی از وظایف مرکز پژوهشهای شورای شهر کرمانشاه را این گونه برشمرد:

1-    مطالعه، پژوهش و ارائه نظرات کارشناسی در مورد تمام لوایح و طرحها به اعضای شورای شهر.

2-  گردآوری و بررسی نظرات محققان و پژوهشگران دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی، انجمنهای علمی و تخصصی در مورد نیازهای جامعه از شواری اسلامی شهر و شهرداری

3- مطالعه، بررسی و پژوهش نسبت به حسن اجرای قوانین و ارائه پیشنهادات کارشناسانه برای رفع موانع و مشکلات

4-   تأمین نیازهای اطلاعاتی کمیسیونها و اعضای شورای شهر

5-   انجام پژوهشهای مورد درخواست هیأت رئیسه، کمیسیون و اعضای شورای شهر

در ادامه این جلسه مهندس منوچهر فخری شهردار کرمانشاه نیز گفت:در جامعه شهری امروز و در بحث مدیریت شهری، شهروند حرف اول را می زند و همه باید در سرنوشت و مدیریت شهری تصمیم گیری کنند.

فخری با ابراز تاسف از اینکه هنوز در شهر کرمانشاه درحوزه مدیریت شهری تفکر سیستمی و جود ندارد، افزود: ما هنوزنیازهای جامعه را به درستی نشناخته ایم تا در صدد حل مشکلات شهروندان باشیم. وی ادامه داد: در مدیریت شهری باید از نخبگان دانشگاهی کمک بگیریم و با به کارگیری علم و  عمل مشکلات جامعه را حل کنیم و امیدواریم مرکز پژوهش های شورای اسلامی با برنامه مدون و استفاده از کارشناسان و اساتید راهبردهای صحیح را به شهرداری ارائه کند.

شهردار کرمانشاه از اساتید و روسای دانشگاه ها خواست تا انتظارات دانشجویان از شهرداری را در نظر  بگیرند و برنامه های پیشنهادی دانشجویان را به شهردرای منعکس کنند تا با تلاش و استفاده از نظرات آنها برنامه خوبی برای آینده بهتر شهر تدوین شود. اعضای شورای اسلامی شهر حاضر در جلسه آقایان موسوی اجاق، احسانی، حمیدی، غلامی و ملکی همگی خواستار پشتیبانی نهادهای علمی-تحقیقاتی از شورای شهر و شهرداری شدند.

دکتر خدایی رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه برنامه ریزی بلندمدت را امری ضروری جهت پیشبرد اهداف مرکز پژوهشها دانست. وی اظهار داشت این برنامه ریزیها باید به گونه ای شایسته صورت پذیر که با تغییر فرد یا افرادی هدف اصلی دستخوش دگرگونی نگردد.ایشان بالابردن سطح رضایتمندی مردم را مهمترین اصل دانستند

دکتر کاظمی عضو نظام پزشکی، پیگیری نیازهای اصلی مردم را موضوعی درخور توجه دانست و اظهار داشت برنامه ریزیهای لازم باید بر اساس مشکلات اصلی مردم صورت پذیرد و این امر جز با مشارکت مستقیم مردم امکانپذیر نخواهد بود.

دکتر قنبری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه نیز با تکیه بر ضرورت تأسیس مرکز پژوهشها، مدیریت شهری کنونی را روشی سنتی  و آن را با نیازهای امروزی جامعه ناهمگون دانست. وی افزود: امروزه بیشتر توجه مدیران شهری به مسائل کالبدی (فیزیکی)شهر است درحالیکه باید به مسائلی محیطی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز به قدر کافی پرداخته شود.ایشان همچنین برنامه ریزی مناسب مدیریت شهری برای شهرستانهای استان را خواستار شدند.

مهندس اسدی رئیس سازمان نظام مهندسی نیز استفاده از تفکر خلاق درتصمیم گیریهای کلان و  الویت بندی در تصمیم گیریها را امری مهم و اجتناب ناپذیر اعلام کردند

در این جلسه ضمن اعلام همکاری روسای دانشگاه ها با این مرکز، بر کاهش هزینه ها، افزایش درآمد، شناسایی و رفع مشکلات جامعه و استفاده از تفکرات خلاق در تصمیم گیریها و کمک گرفتن از دانشجویان برای افزایش رضایتمندی مردم تاکید گردید.

 رئیس مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر کرمانشاه در پایان اظهار امیدواری کرد: این مرکز در کنار اعضای متخصص و شایسته شورای شورای اسلامی شهر کرمانشاه در پویایی و اعتلای جامعه شهری با تعامل دو سویه با شهروندان بتواند گام های بلند بردارد .


١٣:٤٢ - دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٨٩    /    شماره : ١٨٦٤    /    تعداد نمایش : ١٩٦٤خروج
4384771 : کل بازديدکنندگان 805 : بازديدکنندگان امروز 1292577 : بازديدکنندگان اين صفحه آدرس: میدان غدیر-ساختمان شهرداری کرمانشاه
Copyright © 2014 Kermanshah . All rights reserved درج مطلب با ذکر منبع مجاز است.کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد